Fiber Optik Lazer

Fiber Optik Lazer

Şubat 21, 2023 Fiber lazer boru kesim Fiber lazer fiyatları fiber lazer haberler Fiber lazer kapalı kasa Fiber lazer kesim hızı fiber metal kesim lazeri 0
robart lazer

Fiber Optik Lazer

Optik fiberler, fiber optiğin temel bileşenleridir. Genellikle bir tür camdan yapılmış, potansiyel olarak çok uzun olabilir (yüzlerce kilometre) ve – diğer dalga kılavuzlarının aksine – oldukça esnek olan bir tür dalga kılavuzlarıdır.

En yaygın kullanılan cam, saf formda veya bazı katkı maddelerinde silis’tir (kuvars camı, amorf silikon dioksit = Si02). Silika, üstün özellikleri, özellikle son derece düşük yayılma kayıpları ( ultra saf malzeme ile gerçekleştirilir) potansiyeli ve çekme ve hatta bükülmeye karşı (yüzeylerin iyi hazırlanmış olması koşuluyla) inanılmaz derecede yüksek mekanik mukavemeti nedeniyle çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, bazı özel uygulamalar için biri diğer gözlük türlerinden yapılan özel elyaflar gerekir; florür lifleri (aşağıya bakınız).

Lazer teknolojisinde kullanılan çoğu optik fiber, çevre ortamdan biraz daha yüksek bir kırılma indisine sahip bir göbeğe sahiptir (kaplama olarak adlandırılır). En basit örnek, kırılma endeksinin çekirdek içinde ve kaplama içinde sabit olduğu bir basamak indeksi fiberdir. Çekirdek ve kaplama arasındaki indeks kontrastı, fiberin sayısal açıklığını belirler (aşağıya bakınız) ve tipik olarak küçüktür, böylece optik fiberler zayıf şekilde yönlendirilir.

Çekirdeğe yayılan ışık, çekirdek boyunca yönlendirilir, yani yoğunluk dağılımı, çekirdeğin biraz ötesine uzanabilmesine rağmen, esas olarak çekirdek bölgede yayılır. Yönlendirme ve düşük yayılma kayıpları nedeniyle, optik yoğunluk uzun elyaf uzunlukları boyunca korunabilmektedir.

Çoğu optik fiber sadece tek bir çekirdeğe sahip olsa da, birkaç çekirdekli, hatta bunlardan çok sayıda içeren çok çekirdekli fiberler de vardır.

fiber lazer
robart galvo lazer

Daha az kullanılan bir yol gösterici ışık prensibi, bir fotonik bant aralığı (→ fotonik bant aralığı elyafı) üzerine kuruludur. Örneğin, bu, bir tür iki boyutlu Bragg aynası oluşturan, farklı kırılma indisine sahip konsantrik halkalarla gerçekleştirilebilir.

fiber lazer
cutting machine

laser metal cutting machine,fiber laser metal cutting machine,sheet metal laser cutting machine,sheet metal laser cutter,senfeng laser,fiber laser cutting machine manufacturer,full cover fiber laser cutter,6000w metal laser cutter,6kw fiber laser cutting machine,cnc laser cutting machine,metal laser cutter,6kw fiber laser price,sheet metal laser cutting equipment,6kw power laser cutter,optical fiber,metalworks tools,sheet metal fabrication,metal cutter tool,

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir