Fiber Lazer Nedir

Fiber Lazer Nedir

Mart 10, 2023 Fiber lazer boru kesim Fiber lazer fiyatları fiber lazer haberler Fiber lazer kapalı kasa Fiber lazer kesim hızı fiber metal kesim lazeri 0

Fiber Lazer Nedir

Fiber  Lazer ışığı  bir  diyot bloğu ( banks of  diode) ile elde edilir. Ve  bu  kuvvetlendirilmiş ışık , tıpkı bilgi iletişim sektörünün data transferine benzer bir  metod  ile  fiber  optik kablo  üzerinden taşınır ve  taşınan bu  kuvvetli lazer ışık lens  üzerinden odaklanıp malzeme  üzerine  düşerek kesme işlemi gerçekleşir.

fiber lazer
4 kw fiber lazer

Işığın bu transfer işlemi  CO2  lazerlerde olduğu gibi  pahalı optik aynalar gerek olmaksızın   basit olarak elde  edilir.

Fiber Lazer Kesim , lazer ışığının bir  enstrüman olarak kullanıldığı bir  ışıl işlemdir.( thermal process). Lazer gücü ve destekleyici gaz  tipi belirleyici etkenlerdir. Lazer kesim işleminde en yaygın kullanılan gaz  tipleri nitrojen ve  oksijendir.

Kesilecek olan malzemenin tipine ve  kalınlığına bakılarak hangi  gazın kullanılacağına  karar verilir. Genelde çelik malzemenin kesimi için oksijen  kullanılırken paslanamaz ve  alüminyum  için nitrojen  gazı  tercih  edilir ve  böylece kaliteli bir  kesim  elde edilmiş olur.

Hangi  gazın kullanılacağına karar verilirken işletme maliyeti , işlem hızı ve  kalite dikkate  alınarak kara verilir.

Fiber Lazer kesim makinelerinde  CO2 kesim gibi  hareketli parça ve mercek olmadığından dolayı bakım maliyetleri çok düşüktür.

Fason metal lazer kesim Fiyatları
alüminyum lazer kesim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir